Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Jak český stát prožírá svůj státní podnik

26. 03. 2023 15:34:03
Vše, co kdy stát od počátku věků spravoval, spravoval špatně. Nikdy se státu nepodařilo efektivitu soukromého vlastnictví ani napodobit. Přiblížit se ochraně a správě majetku uskutečňované soukromými vlastníky.

Kolektivní vlastnictví státu je krásná myšlenka pro lidi, kteří možná z nedostatku pracovitosti, možná z nedostatku invence, pravděpodobně nikdy nic vlastnit nebudou. Je to ale hlavně koncept, který nefunguje. Státní firmy jsou většinou neefektivní zombie prožírající a ničící soukromou prosperitu a bohatství.

A tak jsme zdědili z dob socialismu relikt: státní Českou poštu. A z nostalgie a jiných iracionálních důvodů jsme ji zachovali. A dotovali a dotovali a dotovali. A tak jako všem socialistům jednou dojdou peníze, které vám, občanům, stát ukradl, tak i situace ve státní České poště konečně přiznala karty a začala hrozit insolvencí. Ani to není překvápko, ani analýza důvodů není zajímavá. Donekonečna mlátíme prázdnou slámu.

Fascinující jsou ovšem drobné bizarní situace, které ten krach doprovází a které vykouzlily na mé tváři lehký úsměv. Vzpomněl jsem si na draka, co požírá svůj vlastní ocas. Vzpomněl jsem si na Slánského, jak pomáhal tvořit zlý systém, který ho nakonec požral. Pojďme si tedy prosvištět axiomy etatistů, na kterých etatisté stavějí svůj svět krásného, rovnostářského, státního neosocialismu:

  1. Stát musí zajištovat služby pro chudé. (Zaplatí to střední třída.)
  2. Stát musí chránit zaměstnance před zaměstnavatelem, aby ti žraloci podnikatelé chudáky zaměstnance nepožrali. (A stát si z toho sloupne asi 60 % pro sebe z práce zaměstnavatele.) Tudíž stát stvořil Zákoník práce.
  3. Státní firmy jsou nás všech, slouží nám všem a profituje z toho celá společnost; ne jen nějaký po zisku toužící soukromý majitel.

A tak k nám chodí pošťačky do naší ordinace a vykládají nám, jaké je čekají změny. Říkají si šlapky. Šlapou, chuděry, pěšky celé rajóny od rána do večera, některé mají taková ta bizarní nákladní kola. V dešti a plískanicích šlapou a roznášejí vám poštu a důchody. Jejich mzda se blíží minimální mzdě. (Ještě že ji ale máme, že? Představte si, jak by soukromé firmy určitě vykořisťovaly soukromé zaměstnance, kdyby jí nebylo. Předstatvte si, že za minimální mzdu totiž pracují celá gigantická 3 (!!!) procenta všech, tedy i státních, zaměstnanců – rozumějme, tato tři procenta jsou „vykořisťována“ tím, že vše nad rámec minimální mzdy dostávají výhodněji na ruku nebo v naturáliích.)

Ale i tak, s výplatami skoro u minimálních mezd, byl ten státní moloch těžkopádný a neudržitelný. V době krize už si ani bohatý středoevropský stát nemůže dovolit neustálé finanční injekce do mamutí zkostnatělé státní firmy.

O tom, že u nás prakticky z ničeho vykvetla soukromá Zásilkovna, fungující, efektivní koncept a nápad jedné chytré mámy na mateřské, která na tom nápadu už jen dřela a dřela, o tom se tady bavit nemusíme. My, libertariáni, to chápeme. Vám, etatistům, to nedojde nikdy.

Co se mi ale moc libí, je, jak státní Česká pošta řeší současnou situaci.

Místo rozvozu pošty obden nově dostanete poštu jednou za tři dny, aneb i babka na vesnici si halt na to dobro musí počkat. Axiom číslo 1 zrušen.

Propouštějí se státní zaměstnanci. Především se neprodlouží smlouva těm, co pro poštu pracují již tolik let, že by bez propuštění už museli dostat smlouvu na neurčito. Axion číslo 2 zrušen.

A především, nově dostanou smlouvu už jen brigádnici. To jsou totiž skvělí zaměstnanci, víme? Takový brigádník roznese poštu, dostane peníze na ruku (nebo účet) a státní firma se netrápí se sociálním, zdravotním a podobnými prkotinami. Axiom číslo 3 zrušen.

Je skvělé, jak státní podnik, který se má starat o všeobecné blaho, hledá techniky, jak obcházet státem vmyšlený Zákoník práce, a jak se státní manažeři snaží snížit ztráty státní firmy na úkor státních důchodů a svých, tedy státních zaměstnanců. Ono když stát dělá dobro, skončí to vždy podobně.

Vždy si vzpomenu na Orwela a jeho Farmu zvířat. Jak se neustále na zdi stodoly přepisovala poselství společnosti. Neustále se doktrína ohýbala a přizpůsobovala tak, aby vyhovovala současné vládnoucí elitě. Takže nově tedy stát dělá dobro, ale státní zaměstnanci pošty jsou z něj vyloučeni.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Vavruša | neděle 26.3.2023 15:34 | karma článku: 42.34 | přečteno: 7182x

Další články blogera

Martin Vavruša

Takové jakoby nepřímé znárodnění. Takové pirátské.

Ivan Bartoš je anarchista, politik a marxista. Nedávno zveřejnil na sockách pár zajímavých píárek. Tak například zveřejnil, kolik lidí si už pokecalo s tzv. AI.

26.4.2023 v 16:52 | Karma článku: 43.90 | Přečteno: 7152 | Diskuse

Martin Vavruša

Můžeme si u vás uskladnit naši babičku?

Po čtrnácti dnech, po celých neuvěřitelných dvou (!) týdnech bez víkendové služby, se opět vracím na záchranku. Všechny s úsměvem a energií zdravím hlasitým „Guten Morgen in die Runde!“

8.4.2023 v 16:24 | Karma článku: 38.80 | Přečteno: 4306 | Diskuse

Martin Vavruša

Sekyra jako blázen, dostaňte ty prachy zpátky!

Zvoní mi telefon. - Tak co, už u tebe byli? Byli už u Karla, Petra i Mirka. -Ty bláho, to je hustý, co se to děje?

26.2.2023 v 15:31 | Karma článku: 42.42 | Přečteno: 7804 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Helena Munzarová

Máte vtíravé myšlenky? Co s nimi děláte?

Zbavit se trápení v době, kdy člověku mozek neustále předhazuje vtíravé myšlenky, moc nejde. Zkuste najít příčinu, ale hlavně co nejvíc myslete na jiné věci a udržujte nebo najděte přátelství a dobré vztahy. Hlavně nebuďte sami!

30.5.2023 v 18:22 | Karma článku: 6.34 | Přečteno: 85 | Diskuse

Iva Votočková

Mít či nemít ego

Jak říká moje duchovní učitelka, nejsofistikovanějším programem ega je "stav bez ega". Jakmile se začneme zabývat myšlenkou "nemít ego", můžeme si být jistí, že to je právě projev ega, které se snaží mít situaci pod kontrolou.

30.5.2023 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Otto Kamm

Úsporný balíček je PPP

Opravdu se nejedná o úsporný balíček ale o Plný Pytel Problému (díky Š+G, kteří tento pojem zavedli), který nyní přesně vystihuje situaci s konsolidačním balíčkem. Přitom největší problém není v navrho-vaných úsporných opatření.

30.5.2023 v 16:08 | Karma článku: 25.11 | Přečteno: 315 | Diskuse

Filip Vracovský

Kosovo je srdce Srbska vzkázal Djokovič...

Nedá mi to abych k tomuto tématu taky neutrousil pár slov. Vaše názory mě samozřejmě taky zajímají...

30.5.2023 v 13:57 | Karma článku: 18.70 | Přečteno: 479 | Diskuse

Karel Babica

Válka bude, víc vám neřeknu.

Pro svůj dnešní blog jsem si půjčil známou hlášku z pera Jaroslava Haška. Nic bych si nepřál méně, než aby nedocházelo na slova rýpalů. Nicméně náčelník Řehka otevřel okno pana Overtona pěkně dokořán.

30.5.2023 v 13:45 | Karma článku: 26.09 | Přečteno: 442 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 41.68 Průměrná čtenost 7016

Martin Vavruša, chirurg, všeobecný praktický lékař a urgentista. Ředitel privátní kliniky Xyrix. Léčím své klienty-pacienty v Sudetech na obou stranách hranice. V mé DNA je zakódována úcta ke svobodě a svobodnému názoru každého člověka; svoboda je pro mě nejvyšší hodnotou.

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...